Česká republika se vrací na gastronomickou mapu světa a Gastro Mach je u toho jako technologický partner!
V celostátním kole vybrala Česká akademie Bocuse d’Or, složená z renomovaných českých kuchařů deset finalistů. Vítěz bude vybrán na základě hodnocení technické a degustační poroty v pražském O2 universu od 4. do 6. května v rámci Makro Czech Gastro Festu.
Pro ty, kteří neznají soutěž, mezinárodně známou jako světoví „kulinárští Oscaři“, ji zahájil francouzský šéfkuchař Paul Bocuse akcí v roce 1987, aby zvýšil povědomí veřejnosti o mimořádné obětavosti, tvrdé práci a preciznosti potřebné k zvládnutí těch nejlepších jídel.
Bocuse d’Or se koná každé dva roky ve francouzském Lyonu. Finálového kola soutěže se účastní 24 týmů, z nichž každý reprezentuje jednu zemi. Tým každé země se skládá z jednoho šéfkuchaře a jednoho pomocného šéfkuchaře, takzvaných „commis“. Český šéfkuchař Jan Všetečka se v roce 2009 probojoval do finále.
Soutěž začíná národními koly, následuje kontinentální kolo, poté světové finále. Cílem národního kola je vybrat vysoce motivovaný a talentovaný tým, který bude bojovat o účast na evropském finále Bocuse d`Or 2024 v Trondheimu. Účast na tomto evropském finále není garantována a vítěz národního kola se do něj musí probojovat svou profesionální prací a přípravou.
Odborná porota hodnotí především chuť, prezentaci a originalitu pokrmu, ale také zpracování a výtěžnost surovin, čistotu pracoviště či dodržení stanoveného časového limitu.
Zadání českého národního kola je jasné: uvařit dva teplé pokrmy. Povinnou součástí prvního pokrmu, servírovaného na velkém podnosu, je králičí hřbet a králičí stehno. Pro téma na talíři – teplé vegetariánské jídlo – byly zvoleny dvě povinné suroviny. Brambory a česnek v různých odrůdách. Kuchaři musí připravit obě teplá jídla v časovém úseku 5 hodin a 35 minut.
„Jde o opravdu nejtěžší, ale také nejprestižnější kuchařskou soutěž na světě. Michelinských hvězd jsou stovky, ale vítězů Bocuse d‘Or jen 19,” podotýká ředitel Bocuse d‘Or Czech Adam Eliáš, který je zároveň výkonným ředitelem Českého Gastronomického Institutu. Právě Českému Gastronomickému Institutu se podařilo získat licenci Bocuse d‘Or pro Českou republiku, což samo o sobě je velký úspěch.
Šéfkuchař Marek Fichtner řekl Forbesu: „Pro nás je to naprostý vrchol. Pro sportovce je to asi stejné jako závodit na olympiádě. V gastronomii je spousta dalších soutěží, ale tohle je ten největší úspěch. Michelinských hvězd jsou stovky, ale vítězů Bocuse d’Or jen devatenáct.“
„Pokud máte rádi jídlo, pokud vás baví gastronomie, tak 4., 5. a 6. května nemůžete v O2 universu chybět. Na místě budou skvělí kuchaři, moderátoři, spousta zajímavých informací, a vzniknou unikátní pokrmy. To se zkrátka musí zažít, vidět, cítit… Přijďte si to spolu s námi užít naplno!” zve Filip Sajler, generální sekretář Bocuse d‘Or Czech.